Návrh riešenia úpravy TÚV

V praxi je často naša firma oslovená v súvislosti s riešením vyčistenia a následného zamedzenia vytvárania nánosov v rozvodoch teplej úžitkovej vody.
Systémy TÚV nie je možné opatriť chemickým zmäkčením , takže proces korózie , ako i zarastanie sústav nánosmi je značné a v súvislosti s montážou prietokomerov TÚV pre nájomníkov je výskyt reklamácií častejší, pretože pokiaľ sú systémy TÚV nie dokonale prietočné, nájomník platí i za nedostatočne ohriatu vodu, ako za vodu teplú.
V možnostiach našej firmy je jestvujúce nánosy odstrániť, často však po odstránení vznikal neželaný efekt oranžového sfarbenia vody, keďže konštrukčný materiál bol čistením obnažený a korózne zbytky spôsobovali takéto sfarbenie/korózny proces nie je možné zásahom vyčistenia spomaliť/.
Naša firma v spolupráci s partnerom EARTH RESOURCES vypracovala riešenie tohto problému a keďže si myslíme , že týmto môžeme pomôcť i Vám, predkladáme ho k posúdeniu, pričom to chápeme ako návrh na spoluprácu :

Rozbor problému:
Výrazné oranžovočervené sfarbenie spôsobuje oxidovaná forma železa-hydroxid železitý
/Fe(OH)3/, takže jeho prítomnosť vo vode je aj v pomerne nízkych koncentráciách dobre viditeľná. Podľa výsledkov z fyzikálno-chemického rozboru je možné skontrolovať koncentráciu celkového železa surovej vody, ktorá spravidla nespôsobuje významný farebný efekt u spotrebiteľa. Preto je vhodné zmerať koncentráciu železa aj na výstupe zo sústavy TÚV. Ak tu koncentrácia železa výrazne presahuje hodnotu surovej vody, znamená to, že k zvyšovaniu koncentrácie celkového železa dochádza počas ohrevu vody.
Z uvedeného vyplýva, že v sústave dochádza ku korózii, čím sa oxidované železo dostáva vo forme hydroxidu do vody. Pravdepodobne ide o plošnú koróziu spôsobenú prítomnými agresívnymi plynmi ( O2,CO2 ). Korózne procesy pravdepodobne prebiehajú počas ohrevu a hromadenia vody v zásobnej nádrži. Produkty korózie sedimentujú na dno nádrže, odkiaľ sa pravidelne počas zvýšených odberov "rozvirujú" do vodného stĺpca a dostávajú sa až do spotrebiteľskej siete.

Návrh riešenia:
Riešenie uvedeného problému vyžaduje prístup, ktorý nie je v rozpore s nárokmi na kvalitu TÚV podľa normy 83 0616.
Zaradenie filtrov/5-25 mikrón/ na výstupe výmenníkov, resp. na päte príslušného objektu zásobovaného TÚV by mohlo byť riešením problému, avšak pokles prevádzkového tlaku spôsobený mechanickou filtráciou je technicky neprijateľný.

Doporučujeme:

1.Odstránenie jestvujúcich nánosov zo sústavy /naša firma ponúka klasickú technológiu, ako i technológiu LIN, ktorá je pre systémy TÚV vhodnejšia, i keď drahšia/.

2. Zabezpečiť pravidelný/prevádzkovými predpismi prikázaný/ 14-denný odkalovací režim všetkých výmenníkov tepla a zásobných nádrží tým že na uvedené zariadenia sa namontujú odkalovacie ventile.

3. Pre zastavenie alebo obmedzenie koróznych procesov doporučujeme zaradiť do sústavy dávkovacie čerpadlo firmy EARTH RESOURCES na automatické dávkovanie antikorózneho prostriedku. Dodávku, montáž a servis čerpadla ako i nastavenie správneho chodu zabezpečuje naša firma. Chemikáliu, ako i jej presné dávkovanie zabezpečíme taktiež. Presné dávkovanie je hlavnou podmienkou, pretože nízke dávky nesplnia v plnej miere funkciu inhibítora korózie a naopak veľmi vysoké dávky silne posúvajú pH do alkalickej oblasti, čím sa opäť narúša dynamická rovnováha vodného prostredia a proces korózie sa môže obnoviť.
Pre uvedené dávkovacie čerpadlo ktoré riadi vlastný prietokomer sme sa rozhodli z hľadiska plne automatizovaného chodu zariadenia, ktoré nie je závislé na zásahoch obsluhy. Len vylúčením iného ako správneho dávkovania chemikálie zabezpečíme totiž želaný efekt, pretože pri nadmernom dávkovaní by mohlo dôjsť k vytváraniu nánosov na potrubí a tým k jeho upchávaniu a len takto možno zabezpečiť normou povolenú koncentráciu fosforečnanov 6,7 mg/l.
Po prvom odkalení a vyčistení doporučujeme udržať dávkovanie fosforečnanov na maximálnej normou povolenej koncentrácii-6,7 mg/l po dobu 7 dní. Tento technologický krok je dôležitý pre vytvorenie ochranného antikorózneho povlaku. Po uplynutí tejto doby je možné dávky mierne znížiť.
Nevyhnutným predpokladom správnej činnosti celej jednotky je pravidelná kontrola kvality vody podľa STN 83 0616 :
-ph 8,2-8,8
-alkalita-2-4-mmol/l
-konc.(PO4)3- max.6,7 mg/l
-rýchlosť prúdenia vody min.0,01 m/s


Zabezpečením všetkých doporučených krokov sa naša firma stane zmluvným garantom správneho chodu systému TÚV vo Vaších sústavách.

Naša firma nedoporučuje po skúsenostiach plošné zavádzanie fyzikálnej úpravy /magneticky, alebo elektrostaticky/ napájacieho média TÚV, pretože výsledky týchto zariadení sú nevyhodnotitelné a ich efekt nie je vždy taký, ako uvádza výrobca. Netvrdíme však, že pri neveľkom zaťažení systémov /tvrdosť vstupnej vody a pod./ nie je ich efekt prínosom.

Pokiaľ sa rozhodnete na základe týchto údajov pre spoluprácu s nami, vypracujeme Vám pred samotným zabezpečením akcie cenovú kalkuláciu, aby Ste sa mohli kvalifikovane rozhodnúť, či preinvestované prostriedky sú ekvivalentné prisľúbenému efektu.

Vypracoval: Ing.Marián Chmelík
držiteľ licencie Štátnej energetickej inšpekcie SR.

(späť)